Skuteczne i etyczne zarabianie w Internecie

Skuteczne i etyczne zarabianie w Internecie

Zarabianie w Internecie wywołuje emocje. Znam entuzjastycznych fanów i zagorzałych hejterów takiego zarabiania. Sama należę do realistycznych zwolenników, a interesuję się tym od 7 lat. Oprócz samego zarabiania ważna jest dla mnie etyka zarabiania i na tym aspekcie skupię się teraz. Czy chciałbyś zarabiać skutecznie i etycznie? Jeśli to też jest Twoja bajka, zapraszam do przeczytania artykułu.

Dlaczego zarabianie łączę z etyką? Odpowiedź jest prosta. W Sieci można znaleźć wiele złudnych obietnic i spotkać wielu finezyjnych oszustów, na których warto uważać, aby nie stracić swojego czasu, energii i przede wszystkim pieniędzy.

Mimo to jest wiele przykładów osób, które osiągnęły tu sukces finansowy. Zwykle taki sukces poprzedzony jest długą i mądrą pracą. Nie piszę „ciężką pracą”, bo nie jestem zwolennikiem harówki.

Jeśli robi się rzeczy, które sprawiają przyjemność, trudno mówić o ciężkiej pracy, nawet gdy pracujesz 12-16 godzin na dobę. Nie ma to też wiele wspólnego z pracoholizmem. Większość ludzi sukcesu (wg moich obserwacji ok. 99%) czy „gwiazd” Internetu to osoby lubiące swoją pracę i traktujące ją w kategoriach przyjemności, a nie poświęcania się.

Dość dygresji, przejdźmy do tematu.

 

Czy można zarobić w Internecie? Mity a rzeczywistość

Zacznę od punktu widzenia przeciwników lub sceptyków. Wbrew temu, co sama robię i propaguję, uważam, że ich zdanie jest bardzo cenne.

Dlaczego? To pierwsza przeszkoda, z którą powinien zmierzyć się każdy, kto chce tak zarabiać.

 

Argumenty przeciwników zarabiania w Internecie:

To nie jest realny świat, nie spotykasz tam prawdziwych ludzi tylko avatary. Każdy może się przedstawić tak, jak chce być widziany i nie wiesz, z kim masz naprawdę do czynienia.

Jest mnóstwo oszustów, którzy tylko czekają, aby Cię wykorzystać – Twoje dane osobowe, pieniądze, czas i energię poświęcone na pracę, za którą nie zapłacą.

Praca w Sieci to żadna praca, tak można się pobawić, a prawdziwe pieniądze zarabia się w prawdziwym życiu, ciężko pracując.

 

Znajdzie się pewnie jeszcze kilka lub więcej dodatkowych argumentów. Na razie wystarczą te największego kalibru. Myślisz, że będę je obalać jeden po drugim? Absolutnie NIE!

To są jak najbardziej racjonalne argumenty. Trzeba się z nimi zmierzyć – przyjąć do wiadomości, że możemy się spotkać z takimi osobami i zachowaniami w Sieci, a także pamiętać, szukając sposobów zarabiania przez Internet. Nie zgadzam się tylko z argumentem o ciężkiej pracy – ale to skomentowałam we wstępie.

 

Najważniejsze argumenty przeciwników zarabiania przez Internet w skrócie:

 1. W Internecie często spotyka się oszustów.
 2. W Internecie nie da się zarobić prawdziwych pieniędzy.

 

Jak zaakceptować te fakty i jak mądrze wybierać sposoby zarabiania? Planuję o tym napisać kilka artykułów, które rozwiną ten bardzo szeroki temat. Zapisz się na Newsletter, aby ich nie przeoczyć, jeśli to dla Ciebie ważne informacje.

 

Argumenty zwolenników zarabiania przez Internet:

Oszczędność czasu, energii i pieniędzy. Miejsce pracy możesz mieć w domu, nie dojeżdżasz do pracy – stąd oszczędności. Pomyśl, jak możesz dla siebie wykorzystać zaoszczędzony czas i na co wydać zaoszczędzone pieniądze.

Większa produktywność. Nie masz nad sobą szefa, który wciąż kontroluje, rozprasza i stresuje, a Ty zamiast skupić się na pracy, myślisz, jak unikać z nim kontaktu. Nie otaczają Cię denerwujący współpracownicy, którzy plotkują czy intrygują, odciągając Cię od obowiązków. Konsekwencją tego jest np. zawalanie terminów zadań lub praca po godzinach, aby nadrobić zaległości. To również oszczędność Twojej energii i czasu zabieranego najczęściej Twoim bliskim.

Wolność działania. Możesz rozwijać swoją kreatywność, działać na własną rękę, sprawdzać swoje pomysły w dowolny sposób – nie potrzebujesz do tego akceptacji innych, np. szefa, to Ty podejmujesz decyzje i bierzesz za nie odpowiedzialność.

Harmonia między życiem osobistym i zawodowym. Masz dość dużą wolność w planowaniu pracy i możesz te plany dostosować do życia osobistego. Masz dużą kontrolę nad swoim czasem i finansami.

Prowadzisz styl życia, jaki sam sobie wybierzesz. Robisz to, co lubisz i kiedy chcesz. Oczywiście z pewnymi ograniczeniami, bo nie możesz mieć wolności absolutnej, ale głównie od Ciebie zależy, jak zaplanujesz sobie pracę i jak będzie wyglądać Twoje życie poza pracą.

 

Kluczowe argumenty zwolenników zarabiania w Sieci w skrócie:

 1. Oszczędność czasu, energii i pieniędzy.
 2. Zadowolenie z życia zawodowego – robisz to, co lubisz i z kim lubisz.
 3. Balans między pracą a życiem osobistym – czyli klucz do szczęśliwego życia.
 4. Wolność rozumiana jako samodzielność, odpowiedzialność, kreatywność i prowadzenie ulubionego stylu życia.

 

Jeśli zależy Ci na tych 4 wartościach, to praca przez Internet jest dla Ciebie. Z charakteru takiej pracy wynika styl życia, na który powinieneś być przygotowany. Jest on niezwykle atrakcyjny, ale niesie też wiele zagrożeń. Mogą one nieprzyjemnie zaskoczyć tych, którzy np. mają trudności z podejmowaniem decyzji i ryzyka lub z organizacją pracy itp.

O tym, czy posiadasz predyspozycje do zdalnej i samodzielnej pracy będziesz mógł przeczytać w innych artykułach.

Pora na przedstawienie konkretów. Jak ludzie próbują zarabiać przez Internet?

 

Sposoby zarabiania przez Internet

Głęboka analiza tematu w jednym krótkim wpisie jest niemożliwa. Odsyłam Cię do innych artykułów. Teraz pewnie już niecierpliwie chcesz się dowiedzieć, jak mógłbyś zacząć zarabiać zdalnie i zastanowić się, czy to jest dla Ciebie.

 

Oto przykłady możliwości, zarabiania w Sieci:

 • praca zdalna na etacie
 • sklep internetowy – sprzedaż produktów fizycznych własnych lub cudzych
 • freelancing – własne usługi dla biznesu lub klientów prywatnych
 • programy partnerskie – promocja cudzych produktów lub usług
 • sprzedaż własnych produktów edukacyjnych – dziedzina z największym potencjałem
 • blogi – temat bardzo szeroki, odsyłam do kolejnych artykułów
 • MLM – inaczej multi-level marketing, marketing wielopoziomowy – sztuka polega na umiejętnym dobraniu firmy do współpracy
 • Buxy, revshery itp. cudowne sposoby pomnażania pieniędzy – bardzo wysokie ryzyko oszustwa i utraty pieniędzy

 

Która metoda zarabiania prze Internet jest najlepsza?

Jak zawsze – nie ma jednej recepty dla wszystkich. Wiele zależy od Tego, co umiesz, wiesz, czego chcesz się nauczyć, czy masz lub chcesz mieć własne produkty, usługi, ile możesz zainwestować czasu, pieniędzy itp.

Od 7 lat obserwuję to, co dzieje się w polskim marketingu internetowym. Często nie poprzestawałam na obserwacji, ale angażowałam się w różne projekty. Poświęciłam swój czas i pieniądze na wypróbowanie kilku. Zainwestowałam też sporo czasu i pieniędzy na wiele szkoleń.

Dziś mogę powiedzieć, że moje doświadczenia i nauka zaczynają przynosić pewne efekty, ale po drodze miałam kilka dość bolesnych wpadek. I kilka nierentownych inwestycji, w których straciłam swój czas i pieniądze. Dzięki temu mogę z czystym sumieniem napisać o kilku swoich doświadczeniach i doświadczeniach moich znajomych. Może będą dla Ciebie cenne, a może sam zechcesz przekonać się, czy mam rację. Wybór zawsze należy do Ciebie i Ty bierzesz za niego odpowiedzialność.

 

Chcesz zarabiać w Interniecie? – Tego nie polecam:

Buxów i tym podobnych programów, które polegają na klikaniu w reklamy, czytaniu e-maili itp.

Najczęściej to utopione pieniądze i czas. Te programy są tak skonstruowane, że bez wpłacenia kasy na start trzeba klikać rok, aby zarobić dosłownie kilka dolarów. Jeśli wpłacisz pieniądze, masz większe szanse na zwrot z inwestycji, ale też bardziej ryzykujesz tym, że nim zaczniesz wypłacać, program padnie i nie zdążysz wypłacić ani zarobku, ani wkładu. Jest kilka programów, które utrzymują się w Sieci i są wypłacalne od kilku lat, ale nie zarabia się tam pieniędzy, z których można się utrzymać.

Revenue Share (tzw. revshery) , czyli programy, które dzielą się z uczestnikami zyskiem z reklam.

Eufemistycznie rzecz ujmując, są to programy inwestycyjne bardzo wysokiego ryzyka. A dosadnie to po prostu hyipy, czyli mniej lub bardziej zakamuflowane piramidy finansowe.

Czy ktoś na nich zarobił? Oczywiście! I to niemałe pieniądze. Zarabiają tylko ci, którzy wchodzą z grubą kasą na początku programu i mają skuteczne metody polecania go innym. Reszta traci najczęściej duże pieniądze, bo takie trzeba zainwestować, aby wejść do programu i myśleć o zyskach. Revshery to nie buxy i nie wystarczy inwestycja 50$, aby coś ugrać.

Czy to jest etyczne zarabianie? Czy można uznać za etyczne zachowanie polecanie revsherów? Już gołym okiem widać, że nie. I wszyscy propagatorzy takiego zarabiania wiedzą o tym doskonale, bo ich zarobek bezpośrednio zależy od wpłat osób, którym polecają wejście do takiego programu. Jeśli czytasz ten artykuł, chyba już wiesz, czy revshery i im podobne programy są dla Ciebie…

 

Chcesz zarabiać online w MLM? – Tak, ale pod pewnymi warunkami:

MLM czyli multi-level marketing, po polsku marketing wielopoziomowy.

Wiele osób utożsamia go z piramidą finansową. Niesłusznie. MLM nie polega na inwestowaniu pieniędzy, a na polecaniu produktów i sposobu zarabiania. To dwie korzyści, jakie możesz mieć z przystąpienia do takiej organizacji.

Tradycyjni zwolennicy MLMów nie wierzą, że można skutecznie pozyskiwać osoby do współpracy przez Internet. Marketerzy internetowi zaś podchodzą entuzjastycznie do możliwości, jakie dają im narzędzia marketingu internetowego i budują tą metodą swoje struktury w szybkim tempie.

Czy da się zarobić w MLMie pracując zdalnie? Zapewne tak, ale z rozmów prywatnych wiem, że jednak przynajmniej 20% działań trzeba przenieść do realnej rzeczywistości.

 

Czy MLM jest dla Ciebie?

Jeśli znajdziesz firmę, której produkty będziesz mógł polecać z czystym sumieniem i ich ceny nie będą budziły w Tobie oporu, to możesz zdziałać na tym polu wiele. Jeśli nie jesteś urodzonym sprzedawcą, też masz szanse. Dobry lider zwany w MLMach sponsorem, zadba o Twoje przeszkolenie.

Dlaczego wspomniałam o cenie produktu? To bardzo ważne. Wiele MLMów ma produkty z wysoką ceną, która przekracza granice etyki i oferta współpracy z nimi zaczyna przypominać piramidę finansową.

Dlaczego tak surowo to oceniam? Aby mieć wypłatę od firmy musisz miesięcznie zainwestować np. 500 PLN w produkty, które realnie są warte 100 PLN. Zastanów się dobrze, nim wstąpisz do jednego z MLMów, czy jego produkty mają adekwatną cenę do wartości.

Jeśli nie masz przekonania co do produktów lub ich ceny, to działanie w takiej organizacji prawdopodobnie będzie niezgodne z Twoimi wartościami.

Czy będziesz się dobrze czuł, polecając innym takie produkty? To pierwsze pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć, nim zachłyśniesz się możliwościami zarabiania grubych tysięcy w MLM.

 

Zarabiaj przez Internet – To polecam (moja subiektywna ocena):

 • sklep internetowy z własnymi lub cudzymi produktami
 • sprzedaż własnych produktów edukacyjnych
 • zarabianie na programach partnerskich
 • zarabianie na blogach
 • freelancing, czyli świadczenie własnych usług jako wolny strzelec
 • praca zdalna na etacie w innej firmie

 

Praca zdalna na etacie (tzw. telepraca) i freelancing to świadczenie swoich usług. Pracujesz w domu, najczęściej przy komputerze z dostępem do Internetu.

W pierwszym przypadku jesteś pracownikiem najemnym i Twoja praca różni się tym od pracy w biurze firmy, że wykonujesz ją zdalnie. Musisz jednak znaleźć pracodawcę, który akceptuje taki sposób wykonywania zadań przez swoich pracowników.

W drugim przypadku jesteś freelancerem, który pracuje najczęściej na umowę o dzieło lub umowę zlecenie, prowadzi własną działalność gospodarczą i sam szuka zleceń. Nie jest pracownikiem najemnym, współpracuje z firmami jako wolny strzelec. Sam szuka zleceniodawców, więc powinien choć trochę znać się na marketingu internetowym.

Sklep internetowy może być rozszerzeniem rynku dla sklepu, który działa offline. Możesz też prowadzić sprzedaż tylko przez Internet. Wtedy przy odpowiedniej logistyce Twoje koszty prowadzenia sklepu znacznie spadają.

Sklep internetowy może mieć wiele różnorodnych produktów, ale możesz też sprzedawać tylko kilka produktów lub nawet jeden produkt. Sklep internetowy polecany jest szczególnie, gdy masz niszowe produkty, wtedy rozszerzasz swój rynek na cały kraj lub nawet świat, a koszty masz takie same.

Blogi i programy partnerskie często idą ze sobą w parze. Do nich może dołączyć sklep internetowy. Do tego worka wrzucę też zarabianie na wiedzy, czyli produkty informacyjne (e-booki, kursy itp.). Nie będę się teraz rozpisywać o tych sposobach zarabiania przez Internet. To tematy bardzo mi bliskie i motywują mnie do pisania tego bloga :).

Oczekuj kolejnych artykułów na temat zarabiania na wiedzy, w programach partnerskich czy na blogu. Zapisz się na newsletter – dostaniesz informację o planowanych artykułach bezpośrednio na swoją skrzynkę e-mail.

 

Czy zarabianie w Internecie jest dla Ciebie? Co zrobisz z tą wiedzą?

W artykule pokusiłam się o ogólne przedstawienie możliwości zarabiania przez Internet. Przedstawiłam Ci też moją subiektywną ocenę sposobów zarabiania, opierając ją na własnym doświadczeniu i obserwacji działań moich znajomych.

Pozwoliłam sobie na ostrzeżenie przed możliwymi oszustwami w Sieci. Poleciłam kilka sposobów zarabiania, ale pamiętaj – nie wszystkie te sposoby będą dobre dla Ciebie.

Nim zdecydujesz się na jeden lub kilka z nich, poszukaj głębszej wiedzy, porozmawiaj z ludźmi, którzy robią to, co Ty chciałbyś robić.

A przede wszystkim poznaj siebie i Twoje predyspozycje/talenty. Piszę to z własnego doświadczenia. Od tego najlepiej zacząć, nim zainwestujesz jakiekolwiek pieniądze i czas na realizację na pozór wspaniałego pomysłu, który w praktyce okaże się niewypałem, dlatego że za mało wiedziałeś o sobie samym.

Szczególnie odnoszę to do poznania własnych prawdziwych wartości. Na co zwracałam uwagę we wstępie artykułu.

Niezgodność wartości z tym, co robimy w pracy jest powodem frustracji i w konsekwencji szybkiego wypalenia zawodowego. Często też prowadzi do głębszych kryzysów, a nawet depresji lub innych chorób.

Nie straszę Cię. Po prostu apeluję do rozsądnego zaplanowania swojej ścieżki zawodowej, którą chcesz realizować, korzystając z dobrodziejstwa XXI wieku, jakim jest globalny dostęp do Internetu.

Życzę Ci powodzenia na tej drodze i wielu sukcesów dzięki mądrej i przyjemnej pracy.

 

~ · ~

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak poznać swoje prawdziwe wartości, odkryć talenty i umieć te odkrycia wykorzystać, planując własną działalność w Internecie, zapisz się na listę oczekujących na pierwszą bezpłatną edycję kursu „Jak poznać siebie i zaplanować nową ścieżkę zawodową, aby robić rzeczy, które lubisz i zarabiać tak, jak chcesz.”

 

~ · ~

Dodaj komentarz