O czym pisać na blogu

O czym pisać na blogu osobistym – 25 inspiracji

O czym pisać na blogu osobistym? Czy czasem zadajesz sobie to pytanie? Jeśli tak, sprawdź 25 inspiracji, które pozwolą Ci zaplanować nowe wpisy. A może stworzysz kilka serii poczytnych artykułów, dzięki którym Twoi czytelnicy lepiej poznają Ciebie lub zachęcisz ich do zmiany świata na lepszy? Sprawdź, które pomysły jeszcze nie pojawiły się na Twoim blogu.

 

* * *

 

Blog osobisty to takie miejsce, gdzie każdy z nas może pisać co chce. Wyrażamy tu siebie, swoją osobowość, dzielimy się ze światem swoimi poglądami lub swoim stylem życia. W ten sposób czytelnicy poznają nas lepiej.

Z czasem przychodzi taki moment, gdy myślimy, że już wszystko o sobie opowiedzieliśmy i brakuje nam nowych pomysłów na wpisy. Zaczynamy wtedy wątpić, czy pisanie bloga ma sens.

Nim zdecydujesz się zamknąć swój blog, przeczytaj ten artykuł. Napisałam go na podstawie poradnika znanej amerykańskiej blogerki Margaret Manson. Poradnik jest stary, ale wiele pomysłów można wykorzystać i dziś.

Spośród 100 wybrałam 25 – według mnie najbardziej wartościowych i takich, które można z powodzeniem zastosować w dzisiejszej polskiej rzeczywistości. Podzieliłam je na 4 grupy tematyczne.

 

  1. Ty – Twoja osobowość. Tematy, które lepiej pokażą Ciebie i Twoją osobowość. Zbudujesz dzięki nim lepsze relacje z czytelnikami.
  2. Polecanie i współpraca. Wpisy, w których podzielisz się z czytelnikami dobrem i pomogą Ci stworzyć fajną społeczność wokół bloga.
  3. Organizator. Wpisy z praktycznymi poradami sprawdzonymi przez Ciebie lub znane Ci osoby.
  4. Pisarz – dziennikarz. Artykuły, które pozwolą Ci rozwinąć ambicje dziennikarskie. Przy okazji przećwiczysz swoje umiejętności pisarskie. Może w końcu napiszesz i opublikujesz swoją książkę?

 

To co? Zaczynamy?

 

Ty – twoja osobowość

 

Wyróżnij się lub zaimponuj czytelnikom.

Czy jest coś, co umiesz robić najlepiej, może coś zaskakującego. Nie musi być przydatne czy pożyteczne. Może być zabawne lub absurdalne, ale Twoje. Coś, co wyróżnia właśnie Ciebie.

 

Podziel się swoją wiedzą.

Nie trzymaj jej w zamknięciu przed światem. Jeśli wiesz, jak coś zrobić i robisz to lepiej niż inni, coś, co pomoże w jakikolwiek sposób innym, dziel się tym. To mogą być drobiazgi, które innym ułatwią życie.

 

Pozwól sobie pomarzyć.

Wygrałeś w Lotto. Jak wydasz swoje pieniądze? Podziel się z czytelnikami pomysłami, na co można wydać wygrany milion lub kilka milionów. To może być temat do szerszej dyskusji i zaangażowania czytelników:

Jak pożytecznie wydać milion złotych?

Jak zaszaleć za milion złotych?

Jak zabezpieczyć swoją przyszłość, mając milion złotych?

Stwórz cały cykl artykułów i zaangażuj czytelników.

 

Pokaż swoje kolekcje.

Jesteś zbieraczem? Kolekcjonujesz przedmioty, książki, czasopisma, płyty, kasety, gry? Może zbierałeś coś w dzieciństwie? Odkurz zapomniane rzeczy, zrób zdjęcia i spis swoich zbiorów. Pokaż to na blogu.

 

Pokaż swoją ludzką stronę.

Opisz wpadki i gafy, jakie Ci się przytrafiły. Duże lub małe. Coś, czym chcesz rozbawić czytelników lub wręcz przeciwnie, ostrzec ich swoim przykładem.

 

Jakie są Twoje wartości?

Co jest dla Ciebie najważniejsze? Przedstaw 10 uniwersalnych prawd życiowych, którymi się kierujesz na co dzień.

 

Stań się wolontariuszem.

Poszukaj jakiegoś interesującego projektu społecznego w realu lub w sieci, np. na Facebooku. Wspomóż ten projekt swoim czasem i zaangażowaniem tak, jak możesz. Na przykład odpowiadaj na pytania, wykonaj jakąś pracę. A potem opisz projekt i swoje w nim zaangażowanie na blogu.

 

 

Polecanie i współpraca

 

Wspieraj inne blogi i treści.

Znajdź w sieci interesujące treści i podziel się nimi ze swoimi czytelnikami. To dobry pomysł, gdy całkiem nie masz weny i nie wiesz, o czym pisać. Zrób krótki opis lub streszczenie tematu poruszonego na innym blogu lub stronie i zalinkuj tam. Twój opis powinien być unikalny, nie kopiuj fragmentu cudzych treści, aby nie dostać bana od Google.

 

Podziel się tym, co lubisz.

Twórz listy książek, filmów, gier, podcastów, blogów itp., które lubisz. Listy mogą być otwarte – dopisuj pozycje, które poznajesz.

Możesz tworzyć osobne wpisy dla każdej z tych kategorii:

Ulubione gry

Blogi, które czytam

Książki, które polecam

 

Stwórz wpisy ze „złotymi myślami”.

Z pewnością nie tylko piszesz, ale i dużo czytasz. W wielu miejscach spotykasz złote myśli, które ulatują, choć warto byłoby je pamiętać. Zarchiwizuj je na blogu. Wybierz najwartościowsze według ciebie myśli z książek, podcastów, vlogów, filmów itp. To mogą być zabawne lub mądre albo motywujące rzeczy. Podziel je na kategorie, dla każdej zrób wpis, który będzie otwarty i, podobnie jak listy, wciąż uzupełniany.

 

Napisz ogłoszenie.

Masz nadmiar czegoś i chcesz się tego pozbyć? Potrzebujesz czegoś, szukasz czegoś? Umieść ogłoszenie tak, jak umieszcza się na portalach ogłoszeniowych. To może być na serio, ale nie musi. Może być z przymrużeniem oka, np.: Szukam wolnego czasu.

Rozbuduj wokół tematu cały wpis. Po co Ci to, czego szukasz, jakie to ma być – opisz szczegółowo. Co za to możesz oferować itp.

 

Pokazuj innych.

Pokaż, co twoi bliscy, rodzina, przyjaciele, sąsiedzi, znajomi robią dobrego dla innych, dla świata. Co może zmienić, ułatwić choć w minimalnym stopniu życie Twoim czytelnikom lub choćby ich rozbawić.

 

Stwórz swoje mapy.

Korzystając z Google maps stwórz wpis pokazujący miejsca, które sprawdziłeś i możesz polecić, np. kawiarnie z wyśmienitą kawą w twoim mieście, fantastyczne plaże nad Bałtykiem, sklepy ze zdrową żywnością i miłą obsługą, rewelacyjną fryzjerkę, unikalny second hand itp.

Wszystko, co chcesz – może podróże Twoich marzeń :).

 

Szerz dobro.

Poszukaj szlachetnych inicjatyw, które mogą wesprzeć czytelnicy. To mogą być fundacje charytatywne lub ciekawe projekty np. na Patronite.pl. Opisz je w cyklu artykułów i zachęć czytelników do materialnego wsparcia.

 

 

Organizator

 

Upraszczaj życie.

Opisz, jakie stosujesz lifehacki do upraszczania swojego życia, co u ciebie działa. A co sprawdziłeś i nie działa.

 

Zmieniaj się.

Jakich złych przyzwyczajeń/nałogów chciałbyś się pozbyć? Jakie dobre nawyki wyrobić? Podziel się chęcią zmiany ze światem. Taka publiczna deklaracja często jest dobrym pomysłem na doskonalenie siebie. Możesz zaprosić czytelników do wspólnego wyzwania, np. codziennie biegamy lub codziennie uczymy się angielskiego.

 

Zostań przewodnikiem.

Oprowadź wirtualnie wycieczkę po twoim mieście lub innym ulubionym miejscu. Zrób ciekawe zdjęcia, opisz niekonwencjonalnie zabytki lub pokaż takie zaułki, do których nikt nie zagląda, tajemnicze podwórka starych kamienic, zapomniane place zabaw, alejki w parkach lub skwery, gdzie rzadko można spotkać przechodniów.

 

Najważniejsze rzeczy.

Co jest dla Ciebie najważniejsze? Sprawdzisz to, wyobrażając sobie, że wybucha pożar. Co bierzesz ze sobą, uciakając z płonącego domu? Czy najważniejsze są praktyczne rzeczy, czy sentymentalne pamiątki? A może masz spakowaną walizkę na wszelki wypadek?

Podziel się swoimi refleksjami na ten temat. Zainspiruj czytelników do własnych refleksji. Czy warto być przygotowanym na najgorsze?

 

Uporządkuj swoje otoczenie.

Zbierz rzeczy, których chcesz się pozbyć, ale przed oddaniem/wyrzuceniem opisz je na blogu. Ile zbędnych kilogramów i kurzołapów przechowuje się w naszych domach? Daj przykład innym do porządkowania życia.

 

Poznaj swoich czytelników.

Lubimy wypełniać kwizy i testy, aby lepiej poznać siebie. Zrób kwiz dla swoich czytelników. Oczywiście anonimowy, ale opublikuj wyniki statystyczne. Może być ciekawie i dla czytelników i dla ciebie. Skorzystaj z bezpłatnego narzędzia ankiety Google.

 

Stwórz poradnik lub kilka.

Prenumerujesz kolorowe magazyny lub masz w domu stare tygodniki z różnymi poradami. Zbierz te rady i zrób z nich wpisy na blogu.

 

 

Pisarz – dziennikarz

 

Bądź opiniotwórczy.

Wyrażaj swoje poglądy na ważne dla Ciebie społeczne tematy. Na swoim blogu dyskutuj z poglądami innych, np. znanych osób, które wypowiadają się w mediach. Zgadzasz się z nimi czy nie? Dlaczego uważasz, że jest inaczej? Angażuj do dyskusji czytelników.

 

Opublikuj podziękowania.

Napisz list/wpis z podziękowaniami dla kogoś, dzięki komu twoje życie stało się lepsze, przyjemniejsze, prostsze. Podziękuj rodzicom, dziadkom, rodzeństwu. Wyraź swoją wdzięczność autorom książek/blogów/podcastów, dzięki którym wiesz, dokąd i jaką drogą chcesz iść przez życie.

 

Napisz własną książkę.

Od lat chcesz napisać książkę, ale wciąż odkładasz ten pomysł na potem. Prawdopodobnie dlatego, że to duży projekt. A gdyby tak codziennie napisać choć kilka akapitów? Możesz to zrobić na blogu. W nowej zakładce lub na całkiem nowym, założonym w tym celu blogu. Gdy będzie już kilka rozdziałów, zaproś tam swoich czytelników. Ich obecność będzie dobrą motywacją do codziennego pisania.

 

Napisz opowiadanie.

Nie masz teraz czasu na pisanie długiej książki? Napisz krótkie opowiadanie. Ale żeby nie było tak łatwo, zamknij je w 100 słowach. Nie mniej i nie więcej. To świetne ćwiczenie pisarskie. Sprawdź, jak można się przy tym dobrze bawić :).

 

* * *

 

Jeśli ten artykuł zainspirował Cię do napisania nowego wpisu na Twoim blogu, a może książki, pochwal się tym w komentarzu. Linkowanie mile widziane :).

Jeśli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia o nowych wpisach, zapisz się na newsletter z niespodzianką.

 

* * *

Dodaj komentarz