Po co Ci copywriter internetowy

Po co Ci copywriter internetowy

Po co Ci copywriter, przecież świetnie sobie radzisz z wpisami na blog. Masz duży ruch i mnóstwo komentarzy. Czytelnicy zasypują Twoją skrzynkę e-mailową pytaniami. Blog jest SEO zoptymalizowany i wysoko w Google. Próbujesz nawet zarabiać…, ale to idzie Ci trochę opornie…

Czy wiesz, że właśnie nadszedł czas, aby pomyśleć o współpracy z copywriterem? Sprawdź, do czego taki gość czy gościówa 😉 może Ci się przydać.

 

W czym copywriter internetowy Ci pomoże?

Copywriter internetowy napisze dla Ciebie każdy tekst, którego będziesz używać do komunikacji ze swoimi czytelnikami lub klientami:

 • artykuły eksperckie i pozycjonujące
 • teksty na strony firmowe
 • opisy produktów w sklepie
 • poradniki i raporty
 • treści e-maili i newsletterów
 • oferty na strony sprzedażowe

Ty wybierasz i decydujesz, w jakim obszarze radzisz sobie gorzej i potrzebujesz wsparcia copywritera internetowego.

Jeśli piszesz bardzo osobisty blog, copywriter nie zastąpi Cię w pisaniu artykułów. Jednak mógłby je trochę podrasować, będą bardziej konwersacyjne lub bardziej zoptymalizowane pod czytelnika i wyszukiwarki. O ile tego potrzebujesz.

Może tworzysz świetne i dobrze zoptymalizowane treści. Jednak zawalasz swoje wielkie plany, bo zwyczajnie brakuje Ci czasu na ich realizację. W takiej sytuacji oczywiście szukasz copywritera, któremu zlecisz część tekstów do napisania.

A może uważasz, że nikt nie powinien ingerować w Twoją osobistą twórczość, masz wiernych czytelników, nie chcesz zmieniać swojego stylu komunikowania się z nimi. Jednak zakładałeś blog z myślą o zarabianiu na nim, a to jakoś Ci nie wychodzi. Nie masz serca do układania strategii marketingowych i pisania perswazyjnych ofert.

Wtedy są dwa wyjścia:

 1. Dalej prowadzić blog wyłącznie dla idei.
 2. Znaleźć właściwego copywritera, który pomoże Ci wreszcie zarabiać na Twoim blogu.

Skąd będziesz wiedział, że copywriter jest właściwym dla Ciebie copywriterem? Copywriter, którego szukasz powinien mieć odpowiednie kompetencje. Nie wystarczy sprawność pióra i kreatywność, jak powszechnie się uważa. Wartość copywritera, którego potrzebujesz, znajduje się zupełnie gdzie indziej.

Jakimi kompetencjami charakteryzuje się copywriter, którego szukasz?

 

Kluczowe umiejętności copywritera

Copywriter internetowy to człowiek od sprzedawania tekstem. Jego podstawową kompetencją jest sprzedaż tekstem. Nawet, jeśli tekst, który tworzy, nie prowadzi bezpośrednio do właściwej sprzedaży produktu. Copywriter zawsze sprzedaje lub pośrednio prowadzi czytelnika do sprzedaży.

W pisaniu tekstów sprzedażowych pomagają copywriterowi odpowiednia wiedza i umiejętności:

 • umiejętność pisania perswazyjnych tekstów
 • znajomość zachowań internautów jako konsumentów
 • znajomość zasad marketingu internetowego
 • umiejętność poprawnego pisania w zgodzie z zasadami copywritingu

Copywriter, którego szukasz powinien zacząć od dobrego wywiadu z Tobą. W agencjach reklamowych pracę nad kampanią reklamową zaczyna się od briefu. Twoja współpraca z copywriterem-freelancerem jest taką mniejszą lub większą kampanią reklamową. Wywiad/brief to podstawa osiągnięcia Twoich celów.

 

Brief

W zależności od tego, co chcesz zlecić swojemu copywriterowi, brief będzie krótszy lub dłuższy.

Celem briefu jest zapoznanie się copywritera z:

 • rodzajem Twojej działalności
 • Twoją konkurencją
 • Twoim idealnym klientem
 • celem tekstu/oferty/kampanii (np. kliknięcie w guzik do zapisu na listę adresową)
 • budżetem
 • sposobami i rodzajami Twojej komunikacji z czytelnikiem/klientem
 • oczekiwaną konwersją treści, które ma napisać

Celem współpracy z copywriterem jest oczekiwana przez Ciebie konwersja, czyli skuteczność tekstu. To odpowiedź na pytanie: Czy i w jakim procencie czytelnicy odpowiednio zareagowali na przeczytany tekst?

Jeśli celem tekstu było kliknięcie czytelnika w guzik do zapisu na listę, to celem współpracy z copywriterem była odpowiednia ilość adresów e-mail na Twojej liście adresowej w stosunku do ilości wyświetlonego tekstu.


Przykład

W ciągu tygodnia masz 1000 wejść na stronę z tekstem napisanym przez copywritera. W tym czasie ze strony z tym tekstem pozyskałeś 350 adresów e-mail. Konwersja wynosi 35%. Jeśli jesteś zadowolony z takiej konwersji, to Wasza współpraca była owocna.


Konwersja 35% to bardzo dobry wynik, ale zależy on od wielu czynników. Im więcej oczekujesz od klienta (np. zakup drogiego produktu), tym niższa będzie konwersja. Przy zapisie na listę adresową czytelnik nie ryzykuje wiele, przy wydawaniu własnych pieniędzy jest mniej rozrzutny.

Jeśli nie wiesz, co zrobić ze swoją listą adresową, jak o nią dbać i jak na niej sprzedawać, zapisz się na mój newsletter, dostaniesz powiadomienie o artykułach, w których rozwinę ten temat.

 

Kiedy potrzebujesz wsparcia copywritera

Wcześniej już pisałam, kiedy możesz wykorzystać pomoc copywritera. Teraz podsumuję te informacje.

Wykorzystaj copywritera do:

 • pisania treści pod SEO
 • pisania ofert, czyli tekstów na strony sprzedażowe
 • pisania tekstów e-maili i newsletterów
 • pisania innych drobnych tekstów, na które nie masz czasu

Rób to zawsze, kiedy czujesz, że sobie nie radzisz z pisaniem tekstu sprzedażowego lub innego perswazyjnego tekstu. Każdy ma swoje talenty, jest w jakiejś rzeczy świetny, w innych dobry, a w innych tylko poprawny. Nie marnuj swojego czasu na zmuszanie się do pisania treści, których nie lubisz. Wykorzystaj swoje talenty do robienia rzeczy dających Ci zadowolenie z korzyścią dla Ciebie i swoich klientów. A pisanie ofert zleć copywriterowi.

Co innego, jeśli pasjonuje Cię pisanie takich tekstów, ale jesteś na początku drogi i dopiero się uczysz. Wtedy życzę Ci wytrwałości – ćwicz, ćwicz ćwicz… Warto mieć satysfakcję z dobrze i samodzielnie napisanej oferty.

 

Czy współpracować na stałe z copy?

Jeśli trafiłeś na copywritera, z którym dobrze się dogadujesz i który spełnia Twoje oczekiwania, staraj się zatrzymać go do stałej współpracy. Oszczędzisz mnóstwo czasu na poznawanie Twojej działalności, klientów i celów sprzedażowych przez nowego copy.

Stały i znany Ci copywriter jest dla Ciebie najlepszym wsparciem sprzedażowym. Coraz lepiej poznaje Twój biznes, klientów, rozwija się razem z Tobą. Idziecie we wspólnym kierunku i dążycie do wspólnego celu.

Na koniec życzę Ci znalezienia odpowiedniego dla Ciebie copywritera na stałe.

A tymczasem nie zapomnij zapisać się na mój newsletter, aby nie przegapić kolejnych artykułów o pisaniu tekstów internetowych i sposobów na budowanie oraz wykorzystanie Twojej listy adresowej.

 

 * * *

Dodaj komentarz