Jak zatrzymać czytelnika na stronie

Jak zatrzymać czytelnika na stronie

Jaki jest największy ból właściciela strony www? Wysoki współczynnik odrzuceń. Twoja strona szybko się ładuje, ma przyjazny i miły wygląd, jest intuicyjna i zoptymalizowana. Jednak widzisz w statystykach, że niewielu czytelników pozostaje na niej na dłużej, a już znikomy procent klika na dalsze podstrony. Co możesz zrobić? Oto 5 tipów jak zatrzymać czytelnika na stronie. I szósty bonus.

Nim przedstawię Ci 5 rzeczy, które musisz zrobić, aby podnieść swoje statystyki – małe wyjaśnienie. Ten artykuł powstał z myślą o blogerach i właścicielach stron, które wspierane są przez tzw. blogi eksperckie. Dotyczy tekstu na stronie, czyli internetowego copywritingu, a nie designu bloga, choć wygląd tekstu jest tu równie ważny, co treść.

Po tym doprecyzowaniu możemy przejść do rzeczy.

 

5 tipów jak zatrzymać czytelnika na blogu:

 

Magnetyczny tytuł

Znasz swoich czytelników i wiesz, jakie mają oczekiwania. Pamiętaj o tym, gdy tworzysz tytuły artykułów. Tytuły są jak nagłówki w prasie. Czytelnik jednym rzutem oka oceni, czy chce czytać dalej, czy wychodzi ze strony. Twoim zadaniem jest zaintrygować go, obiecać rozwiązanie problemu czy zaszokować tytułem, aby przestał myśleć racjonalnie. Musisz pobudzić tak ciekawość czytelnika, aby chciał natychmiast, bez zastanowienia sięgnąć po ciąg dalszy artykułu.

Pamiętaj tylko o jednej pułapce, która może Cię pogrążyć i sprawić, że czytelnik nie wróci więcej na Twoją stronę. Tytuł artykułu powinien być adekwatny do treści i wartości, jaką czytelnik znajdzie w artykule. Tytuł i treść muszą być spójne.

 

Intrygujący lead

Wstęp to najczęściej około 50-60 wyrazów. Tu trzeba opisać największy ból czytelnika i obiecać rozwiązanie. Nie muszę dodawać, że lead też ma być spójny z treścią artykułu.

 

Wciągająca treść

Jak pisać wciągające artykuły na blog? To tytuł mini kursu online, który planuję udostępnić za klika tygodni. Jeśli interesuje Cię ten temat, zapisz się na listę osób oczekujących. Pierwsza edycja będzie bezpłatna, ponieważ testuję wersję próbną.

 

Przejrzystość tekstu

Teraz słów kilka o formatowaniu tekstu w artykułach. O czym musisz pamiętać? Przede wszystkim o wygodzie czytelnika. Sformatuj tekst tak, aby mógł go swobodnie przeskanować.

Pamiętaj o:

  • krótkich akapitach
  • nagłówkach
  • numerowanych i punktowanych listach
  • pogrubieniach
  • braku wyjustowania
  • odpowiednim foncie

 

Wezwanie do akcji

Na koniec najważniejsza rzecz, czyli wezwanie do akcji. Zachęcaj czytelnika wielokrotnie do klikania. Wstaw linki do innych artykułów na Twoim blogu. Umieść przyciski do zapisu. Zadawaj pytania i zachęcaj do zostawienia komentarza.

 

Bonus – czyli 6. tip

Zainstaluj exit-up z pożądanym przez czytelnika bonusem.

 

Dodaj komentarz